Wstęp do tematyki mostów protetycznych

Most protetyczny jest jednym z ważniejszych rozwiązań oferowanych przez współczesną stomatologię dla osób, które utraciły jeden lub więcej zębów i pragną przywrócić funkcjonalność oraz estetykę swojego uzębienia. Jest to stała (nieusuwalna) konstrukcja protetyczna, którą cementuje się na zębach pacjenta, a jej zadaniem jest odtworzenie brakujących zębów. W tym celu wykorzystywane są tzw. zęby filarowe, które są oszlifowane i przygotowane do przyjęcia protezy, oraz przęsła, czyli sztuczne zęby osadzone pomiędzy nimi. Uzupełnienie to może być wykonane z różnych materiałów, m.in. z ceramiki, metalu lub kompozytów i często pokryte są ceramiką w celu uzyskania lepszej estetyki. Ważne jest, by most był precyzyjnie wykonany, tak aby korzystnie wpłynąć na rozkład sił żucia, nie powodując przy tym uszkodzeń w strukturze zębów filarowych czy przyzębia.

Materiały i metody montażu mostów stomatologicznych

Materiały stosowane do produkcji mostów muszą charakteryzować się dużą trwałością i odpornością na działanie sił żucia oraz środowiska jamy ustnej. Na rynku dostępne są mosty metalowe, metalowo-ceramiczne oraz pełnoceramiczne – różniące się wytrzymałością, estetyką oraz ceną. Metalowe są najmniej kosztowne, ale najmniej estetyczne, natomiast pełnoceramiczne uchodzą za najbardziej estetyczne i biokompatybilne, choć są też najdroższe. Proces montażu mostu wymaga umiejętności i doświadczenia stomatologa. Po oszlifowaniu i przygotowaniu zębów filarowych wykonuje się precyzyjny pomiar, na podstawie którego laboratorium dentystyczne wytwarza most. Następnie most jest dopasowywany, a po uzyskaniu optymalnego dopasowania jest on trwałe cementowany na zębach filarowych. Protetyk musi również zadbać o poprawne przywrócenie zgryzu i estetyki uśmiechu pacjenta.

Wskazania i przeciwwskazania do zastosowania mostów

Stosowanie mostów protetycznych nie jest możliwe w każdym przypadku braku zębów. Głównym wskazaniem jest nieobecność jednego lub kilku sąsiadujących z sobą zębów przy jednoczesnym występowaniu zdrowych zębów filarowych, które są w stanie udźwignąć konstrukcję mostu. Przeciwwskazaniem może być natomiast zaawansowane choroby przyzębia, słaba jakość tkanki kostnej czy niewystarczająca ilość zębów filarowych. Dla zachowania zdrowia i trwałości mostu niezwykle istotne jest przestrzeganie higieny jamy ustnej, systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa oraz unikanie nadmiernego obciążania protez, na przykład poprzez nagminne jedzenie twardych potraw. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek przeciwwskazań, istnieją alternatywne metody leczenia, takie jak wszczepianie implantów lub korzystanie z protez ruchomych.